Jiří Hledík Ultracycling
česky česky    English English

Informace o RAAM

Chcete o RAAM vědět něco víc než jsou běžně dostupné internetové informace? Pokud ano, tak Vás rozhodně nezklamou filmy, které tento závod poutavě dokumentují. Během let, kdy se věnuji silničním ultramaratonům, jsem měl možnost vidět několik celovečerních filmů o tomto závodě a ihned jsem zatoužil je mít. A tak se postupem času ze mě stal sběratel komerčních filmů a literatury o tomto "závodě závodů". K těm nejkrásnějším z nich patří všechny níže uvedené.

"history of RAAM"

Tento cyklus obsahuje 4 DVD a dokumentuje historii RAAM od roku 1982 až do roku 2002. První film je věnován 1. ročníku „Great American Bike Race“, kde startovali první 4 odvážlivci, z nichž se časem stali velké legendy tohoto závodu. Další DVD pak dokumentují závody v letech 83-84 a 85-86. Právě v tomto období RAAM začal přitahovat nejzapálenější odvážlivce a „srdcaře“ mající ambice tuto neuvěřitelně dlouhou a strastiplnou cestu zvládnou ve stanovené časovém limitu. Můžete se seznámit se spoluzakladatelem a prvním vítězem v jedné osobě (Lon Haldeman), s legendou dosud držící nejrychlejší čas na RAAM (Pet Penseyres) a s první mezi ženami (Shelby Hayden – Clifton). Ten, kdo chce poznat kořeny fenoménu jménem RAAM, má jedinečnou příležitost. Filmy jasně ukazují v čem je RAAM nenapodobitelný a jedinečný.

"RAAM 2007"

Toto DVD bylo moje vůbec první, které jsem si o RAAM zakoupil a to přímo v souvislosti s přípravou Projektu RAAM. Dokumentuje jeden ročník a jednu z vůbec nejdelších variant tohoto závodu. V uplynulých pěti letech jsem jej viděl mnohokrát a vždy mě upoutalo nasazení několikanásobného vítěze RAAM Jure Robice a příběh Marko Baloha, které jsou ústředními postavami tohoto filmu. Šťastní vítězové a finišeři tohoto závodu slaví své úspěchy vedle smutku a zklamání těch, kterým se nepodařilo do cíle dojet a závod dokončit. Můžete zde vidět vše podstatné co na RAAM na jezdce čeká - útrapy, špatné počasí, tvrdé podmínky, zdravotní a psychické problémy závodníků a jejich nelítostný boj s časem, nasazení členů týmu na podporu závodníka mnohdy doprovázenou maximální spontánností a emocemi. I takový je RAAM.

"bicycle dreams"

Je opravdu krásný filmový dokument o RAAM od režiséra Stephena Auerbacha. Je to velice zdařilý pokus přiblížit "nezasvěceným" neopakovatelnou atmosféru tohoto závodu, který je bezesporu tou nejtěžší zkouškou fyzických a psychických limitů cyklistů, možná i sportovců vůbec. Je plný výpovědí samotných ultramaratonců, jejich doprovodů, ale i žurnalistů a lékařů, kteří v tomto oboru působí. Každému, kdo se na tento film podívá, dává šanci na to pochopit, „PROČ“ je RAAM tak obrovskou výzvou pro všechny, kdo o něj usilují. Ve filmu dominují příběhy Jure Robiče, Marka Baloha, Patricka Autissiera a Boba Breedlova. Opravdu to stojí za to tento film vidět!

"ACROos"

Film dokumentuje přípravu a první vystoupení mladého rakouského ultramaratonce Christopha Strassera na RAAM v roce 2009. Film ukazuje, jak velký talent Christoph je a jak se houževnatě a s nasazením špičkové techniky připravoval na svůj první RAAM. Příběh je svědectvím toho, že ani ta nejlepší příprava nemusí nakonec vést k úspěšnému dokončení závodu, pokud na straně závodníka nestojí štěstí a pevné zdraví. Film natočilo velmi poutavým způsobem studio GROOX, které se stalo výhradním dokumentaristou všech dosud významných závodu mladého rakouského ultramaratonce. Profesionální záběry a retrospektivní děj v hlavě závodníka s dramatickými scénami plných zvratů vám přiblíží strhující boj, který v tomto případě neměl šťastný konec.

"you need no victory to be a winner"

Film je svědectvím toho, když má závodník výbornou přípravu, motivaci, tým a strategii, tak dokáže absolvovat i ten nejtěžší ultramaraton světa bez nepřekonatelných útrap. Dr. Michael Nehls, jehož do cíle jeho prvního RAAM provázel velmi silný, disciplinovaný a motivovaný tým, si dal za cíl překonat RAAM v časovém limitu bez utrpení, kterému se vystavují prakticky všichni závodníci. K dosažení tohoto cíle zvolil opravdu originální strategii, která je ideální rovnováhou mezi jízdou a regenerací, mezi týmovým duchem a individualitou závodníka a mezi motivací a humorem. Na jeho cestě jej doprovázel početný tým v čele s manželkou a s jeho třemi dcerami. Film má vysokou profesionální úroveň, je plný krásných a autentických záběrů a je velkým zdrojem nápadů „jak na to jít“.   

"it's all about... "

... ULTRACYCLING. Další špičkový dokument od GROOX, který na příběhu šesti vynikajících ultramaratonců popisuje, že přes jejich různost v povoláních a životech je spojuje jedna vášeň - cyklistika, přesněji ultracycling! Jejich cílem je zdolávat na kole tisíce kilometrů nonstop. Popisují co při tom zažívají a co cítí včetně boje se sebou samými na cestě do vytýčeného cíle. Mluví o překážkách a nástrahách, o extrémních podmínkách a jejich fyzickém a psychyckém vypětí v boji s nedostatkem spánku a s halucinacemi. Film natočili Edi Fuchs, Andreas Niedring, Bernhard Steinberger, Christoph Strasser, Dani Wyss a Valerio Zamboni. Tato špička světového ultracyclingu představuje ultracycling na těch nejtěžších tratích světa - Race Across America, Race Around Austria, Race Around Ireland, Race Around Switzerland a Race Around Slovenia. Pro mne je to zatím nejvíce autentický dokument, který velmi výstižně popisuje o čem je tento sport, který si stále hledá své důstojné a odpovídající místo mezi ostatními sportovními disciplínami a respekt a ocenění u sportovní veřejnosti.

26. 05. 2018, 09:50:28
Jiří Hledík
Ultracycling for Charity

Sponzoři

Hlavní sponzoři:

Atexsport Tufo

Mediální partneři:

Český rozhlas Radiožurnál Český rozhlas České Budějovice Český rozhlas Hradec Králové Česká televize

Jsem členem Czech
ultracycling team

CUT RAAM CUT RAAM

Podporujeme Asistenci O.P.S.

Ultracycling for Charity